Mapa publiczna umożliwia stworzenie bezpiecznej przeglądarki danych, która jest ogólnodostępna (nie wymaga logowania).
Przykład użycia
Przeglądarka mapowa Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka
Pracownicy Związku pracują w Systemie (poprzez przeglądarkę mapową oraz w QGIS) aktualizując dane o przebiegach i datach oddania poszczególnych odcinków sieci kanalizacyjnej.
Potrzebą było stworzenie łatwej w obsłudze przeglądarki dla mieszkańców, dzięki której mogliby dowiedzieć się, czy i kiedy kanalizacja zostanie wybudowana przy ich działce.
Mapa jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, ponieważ mieszkańcy samodzielnie mogą w łatwy i szybki sposób sprawdzić datę oddania do użytku kanalizacji w ich okolicy.
Jak to działa?
Mapa publiczna to de facto odrębna aplikacja, którą można zainstalować na innym serwerze. Posiada ona swój wewnętrzny Panel administracyjny (dostępny pod adresem twojadresadresmapypublicznej/admin, do którego może zalogować się administrator Systemu i skonfugurować:
- Logo, ikonę witryny
- Nazwę aplikacji
- Widok mapy (zasięg domyślny)
- Zestaw warstw pochodzących z Systemu, które mają wyświetlać się na mapie publicznej.
Warstwy pochodzą z Systemu (aplikacji głównej) – jeżeli potrzebujesz warstwy w innym stylu lub karty obiektu z mniejszą liczbą pól, to wróć do aplikacji głównej i przygotuj warstwy dedykowane dla aplikacji satelickiej z mapą publiczną.
Po konfiguracji i zapisaniu zmian Mapa Publiczna pobiera dane z Systemu i tworzy ich lokalną kopię, dzięki czemu podczas używania Mapy Publicznej nie następuje komunikacja z Systemem. Pozwala to na uniknięcie problemów typu DDoS.